adwokatszewczyk@gmail.com
664 088 788
ul. Warszawska 7a, 11-500 Giżycko

Jak wybrać prawnika?

Jak wybrać prawnika?

Jak wybrać prawnika?

Często decydując się na reprezentację stajemy przed problemem wyboru prawnika. Zwłaszcza w sprawach karnych w których doszło do aresztowania lub zatrzymania musimy jak najszybciej podjąć decyzję. Z uwagi na mnogość kancelarii adwokackich dokonanie wyboru może okazać się nie lada wyzwaniem. Jakie zatem należy podjąć czynności, aby zminimalizować ryzyko popełnienia błędu?

Ważne jest to, aby adwokat któremu chcemy powierzyć zlecić prowadzenie naszej lub osoby nam bliskiej sprawy był praktykiem w sprawach karnych. W zasadzie każdy adwokat może bronić w sprawach karnych, jednak w praktyce nie wszyscy adwokaci prowadzą tego rodzaju sprawy. Istotne jest również to, aby adwokat który będzie nas reprezentował miał również odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu spraw karnych. A szczególnie czy już wcześniej bronił swoich Klientów w podobnej sprawie jak nasza czy osoby nam bliskiej. Pierwsza rozmowa z adwokatem może już nam w wskazać czy jest on kompetentny oraz czy sprawie porusza się w materii procedury karnej lub prawa karnego. Należy również zapytać adwokata o jego doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw, znajomości związanych ze sprawą zagadnień itp.

Od 1 lipca 2015 r. weszły w życie znowelizowane przepisy kodeksu postępowania karnego, które dały możliwość radcom prawnym obronę w sprawach karnych (wcześniej takie uprawnienia mieli tylko adwokaci). O ile radcom prawnym nie można odmówić przygotowania meteorycznego czy też dobrych chęci, to doświadczenie w tego rodzaju sprawach daje niewątpliwie przewagę adwokatom.